4 tipy, jak na účtech za plyn opravdu ušetříte

Vytápění plynem patří spolu se dřevem mezi nejlevnější zdroje tepla, avšak ceny za plyn stále rostou, a tak je potřeba se zamyslet, co udělat pro to, aby nárůstem cen domácnost neutrpěla. Možností máte několik, od rekonstrukci domu, abyste únikům zamezili, nebo se stačí podívat na svou smlouvu a popř. přejít k jinému dodavateli.

zapálený hořák

1. Víte, kudy uniká nejvíce tepla?

Vaše spotřeba je v případě vytápění plynem samozřejmě přímo úměrná množství tepla, které potřebujete na vytopení domu či bytu. Množství tepla, které je potřebné k vytopení bytu či domu, je zase ovlivněno úniky tepla přes stěny, podlahu, okna či střechu. V bytech uniká až 40 % tepla přes okna, proto nahraďte okna s dvojitým zasklením izotermickými okny, což v konečném důsledku sníží ztrátu tepla o přibližně 50 %. V domech platí stejné doporučení v rámci oken, které spolu se stěnami způsobují únik tepla od 20–35 %. Střecha si také zaslouží vaši pozornost, neboť v rodinných domech propustí až 30 % tepla. Pokud se chystáte na výstavbu rodinného domu, precizně zvažte orientaci – okna orientované na jih mají výrazně nižší ztráty tepla. Stěny domu můžete zase natřít různými, dnes už široce dostupnými nátěry a izolačními materiály.

2. Sledujte slevy

Cena plynu na burze narostla již koncem minulého roku, což zřetelně předznačuje nárůst cen i pro české domácnosti. Ne všichni dodavatelé však ceny zvedají.
bílý radiátor

3. Bonus pro nové zákazníky

Pokud žijete v rodinném domě, plynem vaříte, ohříváte vodu i vytápíte, zaplatíte za spotřebu u dominantního dodavatele plynu ročně přibližně 40 000 Kč. Díky slevám můžete značně ušetřit.

4. Znáte nízkoteplotní či kondenzační kotel?

Vyměňte starý kotel za nízkoteplotní nebo kondenzační. Klasické kotle umožňují využít energii zemního plynu, který je v nich spalován, jen na 80 %. Nízkoteplotní kotel využije energii stejného množství zemního plynu na 83 % a kondenzační až na 97 %.

Znamená to, že vytápění je efektivnější, a proto směřuje k úspoře na spotřebě plynu.

4 tipy, jak na účtech za plyn opravdu ušetříte
4.8 (95.56%)9